- Tietoja
- Julkaistu: 28.01.2014 28.01.2014
- Osumat: 3452 3452
Pohjois-Korean sekaantumisesta kansainväliseen huumekauppaan on huhuttu jo pitkään, mutta ehkä tämä Iltasanomien juttu kuitenkin menee kategoriaan "Usko tai älä". Vaikka kyllähän kannabiksen kotikasvatuksen ja pohjoiskorealaisen Juche-omavaraisuusideologian välillä voidaan tässä suhteessa nähdä tiettyjä yhtymäkohtia! :)
Uutuuskirja: Pohjois-Korean suosikkihuume on metamfetamiini
Pohjoiskorealaiset käyttävät metamfetamiinia huoletta, väittää tuore amerikkalaiskirja. Sitä otetaan flunssalääkkeeksi, piristeeksi väsymykseen ja jopa tarjotaan kylään tuleville vieraille samalla tavalla kuin teetä.
Yhdysvaltalainen Barbara Demick julkaisi hiljattain kirjan Nothing to Envy: Ordinary Lives in North Korea (suom. Ei syytä kateuteen: Tavallisia elämäntarinoita Pohjois-Koreasta).
Pohjois-Korea valmisti synteettistä metamfetamiinia itse vielä jokin aika sitten, kertoo Demick laajassa artikkelissa Los Angeles Timesissa. Ainetta tehdään nyt ilmeisesti yksityisissä laboratorioissa ja salakuljetetaan rajan yli Kiinaan. Bisnes on hyvin tuottoisaa.
Metamfetamiini on Demickin mukaan suosittua Pohjois-Korean myös maan sisällä eikä sen käyttöön liity häpeän leimaa. Metamfetamiini muun muassa auttaa hillitsemään ruokahalua maassa, jossa elintarvikkeiden saanti on rajoitettua.
Kidemäistä metamfetamiinia nimitetään Pohjois-Koreassa orumiksi, jääksi.
- Jos menee kylään jonkun taloon, on henkäyksen tarjoaminen kohtelias tapa tervehtiä, kertoo Kiinassa haastateltu pohjoiskorealainen.
- Se on kuin joisi kahvia kun on unelias, mutta jää on paljon tehokkaampaa.
Demickin mukaan Pohjois-Korea suhtautuu huumeisiin vapaamielisesti, vaikka maan rikoslaki on muuten hyvin ankara. Puudutusaineiden puutteessa käytetään yleisesti oopiumitahnaa, ja marijuanaa kasvatetaan yleisesti kotitarpeisiin. (SKY:n web-toimituksen vahvennus)
Pohjois-Korean kerrotaan keränneen huumekaupan avulla kipeästi tarvitsemaansa ulkomaanvaluuttaa 1990-luvulla.