USA

Perimä ja ympäristö vaikuttavat marihuanan väärinkäyttöön

Lähde: Reuters 8.10.2004, Archives of General Psychiatry, October 2004.

http://www.reuters.com/newsArticle.jhtml;jsessionid=Q1OWQCGRSZURMCRBAEOCFEY?type=topNews&storyID=6456654

Aikaisemmassa tutkimuksessa on vahvistettu lievä yhteys marihuanan väärinkäytön ja masennusoireiden välillä. Tutkijat ilmoittavat havainneensa, että tämä yhteys marihuanan käytön ja depression välillä johtuu yhteisistä geneettisistä ja ympäristöllisistä altistavista tekijöistä.

Tutkiakseen perinnöllisyyden ja yhteisen lapsuuden osuutta marihuanan väärinkäytön ja depression yhteyteen tohtori Michael T. Lynskey työryhmineen Washingtonin lääketieteellisestä korkeakoulusta haastatteli Australian kaksosrekisteriin otettuja 30-vuotiaita.

He keräsivät 277 paria, joista toinen käytti marihuanaa ja toinen ei. Depression, itsemurha-ajatusten ja itsemurhayritysten erot olivat 1.3 - 3.4 kertaa todennäköisempiä marihuanaa käyttävällä kaksosella kuin ei-käyttävällä. Yhteys oli vahvempi erimunaisilla kaksosilla kuin identtisillä kaksosilla

Jälkimmäinen löydös "viittaa siihen, että yhteiset perinnölliset riskitekijät aiheuttavat suurelta osalta" yhteyden marihuanan käytön ja depression välillä.

Depression puhkeaminen ennen 17 ikävuotta tai varhaiset itsemurha-ajatukset liittyvät vahvasti marihuanariippuvuuden asteeseen erimunaisillla kaksosilla muttei identtisillä kaksosilla.

Tulokset osoittavat, että "depressio ei johda ihmisiä käyttämään marihuanaa tai marihuanan käyttö ja riippuvuus eivät itsessään aiheuta depressiota," Lynskey kertoo Reutersin haastattelussa. "Hoidollisesta näkökulmasta tämä tarkoittaa, ettei toisen tekijän eliminointi johda automaattisesti toisen katoamiseen."

Toisin sanoen, hän lisää, molempia ongelmia "tulisi käsitellä hoitavassa ympäristössä."